Naše aktivity

Domů Naše aktivity

 

Naši online petici podepsalo za 5 měsíců přes 22 tisíc lidí bez jakékoli podpory placené inzerce. Přečtěte si výběry z komentářů, které nám signatáři připojují ke svým podpisům. Našim cílem je sesbírat alespoň 50 tisíc podpisů do podzimních parlamentních voleb, abychom přiměli vládu a zákonodárce k legislativním opatřením na ochranu svobody slova.

Provozujeme web www.stop-cenzure.cz, který poskytuje přehledné informace k tématům digitální cenzury a mapuje aktuální dění v ČR i v zahraničí. V současné době jde o nejkomplexnější český zdroj informací o tématu cenzury na sociálních sítích. Publikujeme skoro každodenní komentáře na Facebook kanále s 5 tisíci sledujícími.

V únoru jsme spustili sběr případů cenzury českých občanů ze strany sociálních sítí a jejich metodické vyhodnocování. Cílem je předávat zpracované a vytříděné podklady našim zákonodárcům pro jednání s odpovědnými zástupci globálních platforem v ČR.

Získali jsme podporu poslanců, senátorů, europoslanců nebo starostů 6 parlamentních stran a jednáme s dalšími kluby. Na jaře plánujeme uspořádat v Parlamentu ČR seminář k tématu cenzury na sociálních sítích. Připravujeme návrh legislativních opatření ve spolupráci s právními odborníky.

Navázali jsme kontakt s Komisí pro digitální svobody na maďarském Ministerstvu spravedlnosti a byli první, kteří v ČR informovali o polském návrhu zákona proti digitální cenzuře. Aktivně jsme se zapojili do diskuse k „Akčnímu plánu pro evropskou demokracii“ (EDAP) s eurokomisařkou Věrou Jourovou, s níž jsme také diskutovali i ve zpravodajství CNN Prima News. Navazujeme spolupráci s mezinárodními free speech organizacemi a s podobnými iniciativami a projekty v Evropě.

Teprve začínáme a naše plány musíme přizpůsobit omezeným finančním možnostem. Nepobíráme žádné dotace a projekt zatím financujeme pouze z vlastních zdrojů. Chcete nás podpořit?