Naše aktivity

Domů Naše aktivity

Naši online petici podepsalo již skoro 30 tisíc lidí. Přečtěte si výběry z komentářů, které nám signatáři připojují ke svým podpisům. Našim cílem je přimět vládu a zákonodárce k legislativním opatřením na ochranu svobody projevu. Všechny parlamentní strany jsme před parlamentními volbami 2021 oslovili s pěti otázkami a jejich odpovědi a relevantní pasáže ve volebních programech jsme zhodnotili ve formě přehledné tabulky a doprovodné analýzy, abyste si mohli srovnat jejich postoje.

Na našem webu poskytujeme přehledné informace k tématům digitální cenzury a mapujeme aktuální dění v ČR i v zahraničí. V současné době jde o nejkomplexnější český zdroj informací k tématu omezování svobody projevu na sociálních sítích. Publikujeme skoro každodenní komentáře na Facebook (skoro 10000 sledujících) a Twitter (přes 4000 sledujících) kanálech. Záznamy našich akcí najdete na YouTube (4000 odběratelů).

V únoru 2021 jsme spustili sběr případů cenzury českých občanů ze strany sociálních sítí a jejich metodické vyhodnocování. Cílem je předat zpracované a vytříděné podklady našim zákonodárcům pro jednání s odpovědnými zástupci globálních platforem v ČR.

Získali jsme podporu poslanců, senátorů, europoslanců nebo starostů šesti parlamentních stran a jednáme s dalšími kluby. Na jaře 2021 se nám podařilo přesvědčit poslance o schválení návrhu novely o porušování svobody projevu do druhého čtení a v červnu jsme uspořádali v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR seminář k tématu cenzury na sociálních sítích za účasti zákonodárců několika stran. Připravujeme návrh legislativních opatření ve spolupráci s právními odborníky.

Mezi prvními jsme informovali veřejnost o záměru Evropské komise (EK) zařadit verbální projevy tzv. nenávisti mezi závažné trestné činy a odebrat pravomoc členským zemím je vymezit. Pomohli jsme shromáždit více než tisíc kritických připomínek z ČR na web EK. Začali jsme publikovat seriál Hlídáme hlídače, kde ověřujeme verdikty tzv. factcheckerů, kteří se často mýlí a velmi subjektivně se vybírají, koho a co zpochybní.

Navazujeme kontakt s Komisí pro digitální svobody na maďarském Ministerstvu spravedlnosti a byli jsme první, kteří v ČR informovali o polském návrhu zákona proti digitální cenzuře. Navazujeme spolupráci s mezinárodními free speech organizacemi (např. The Free Speech Union ve Velké Británii) a s podobnými iniciativami a projekty v Evropě. V hlavním menu najdete přehled našich výstupů v médiích.

V lednu publikujeme naše stanovisko k unijní legislativě Digital Services Act, který může významně ohrozit svobodu projevu v ČR.

Máme za sebou necelý rok a naše plány musíme přizpůsobit omezeným finančním možnostem. Nepobíráme žádné dotace a projekt zatím financujeme pouze z vlastních zdrojů. Budeme rádi, když nás podpoříte.

Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme plně nezávislí na státu. Budeme vděčni za jakýkoliv příspěvek.