Co měsíc dal (18): listopad 2023

SOSP, co měsíc dal

Na našich kanálech sociálních sítí každodenně sdílíme a komentujeme české i zahraniční dění, které se týká svobody projevu. Průběžně publikujeme výběr toho nejpodstatnějšího za každý uplynulý měsíc. Dnes pokračujeme s výběrem za listopad.


Co jsme dělali my v SOSP

SOSP, cenzura

Vlastimil Veselý a Natálie Vachatová napsali pro měsíčník TO (denik.to) analytický článek Zvoní svobodě slova u nás hrana? Dva roky vládnutí s pomocí dezinformánie. Je přehledem ubývající svobody slova v ČR. Text pokrývá období posledních 2 let – od nástupu současné vlády. Výhrůžkami a ostrakizací svých oponentů se podařilo vytvořit atmosféru strachu a prostředí, které přitahuje kariéristy a udavače. Jsou to paradoxy slyšet premiéra, jak na jedné straně mluví o hodnotové politice, a na straně druhé nás vrací praktickými kroky do předlistopadových poměrů. Vláda brání lidem, aby si z dostupných informací činili vlastní závěry a třeba si mysleli něco jiného, než si přeje úzká skupina ovládající stát. Občané kritičtí vůči vládě se stávají jeho úhlavním (vnitřním) nepřítelem.

Gabriela Sedláčková se v článku Dvojí metr TikToku věnovala jedné z mnoha vašich stížností na cenzurní zásah platformy, tentokrát od jedné z významných influencerek, která má na Instagramu a TikToku skoro 60 000 sledujících. TikTok jí smazal video z nemocnice, jímž chtěla upozornit na další průběh své nemoci. „V televizi v jakýkoliv čas můžete vidět krev, uřezané končetiny, násilí… a to je v pořádku. Ale reálného člověka s opravdovou nemocí vidět nechceme?“ 

V listopadu jsme opět vysílali živě a tentokrát byla naším hostem Veronika Vaňková ze Slovenska, novinářka, která působila jako šéfredaktorka zpravodajství komerčních rádií. V první části popisovala stav dění kolem svobody slova a cancel culture na Slovensku, ve druhé části jsme komentovali dění v ČR a EU z posledního měsíce a odpovídali na vaše otázky. V popisu YouTube videa jsou časové značky, na základě kterých můžete skákat přímo na pasáže, které vás zajímají.

V anketní sérii NAPŘÍČ se ptáme osobností, jejichž pohledy nám pomáhají vidět věci z odlišných úhlů, napříč různými bublinami na otázku, Co nejvíc ohrožuje svobodu slova v ČR. Ve 4. díle odpovídají šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, lékař Lukáš Pollert, spisovatel Benjamin Kuras, advokát Radek Suchý, galeristka Kateřina Dostálová a režisér David Martinek.

Natálie Vachatová byla za SOSP hostem Markéty Šichtařové v Rádiu Prostor. Probraly spolu mj. stav svobody projevu v ČR, přepisování Wikipedie nebo moc politických neziskovek a jejich vazby na politiky. „Proč má jedna skupina potřebu zasahovat například do záznamů Wikipedie, zatímco druhá, řekněme pravicovější a konzervativnější tu potřebu nemá? Myslím si, že je to proto, že ta jedna skupina zkrátka neumí argumentovat. Prostě vědí, že by v té debatě neobstáli, a tak se snaží ty ostatní názory umlčet, protože by v ní neuspěli.”


Dění v ČR

Sosp

„Sousloví svoboda slova označuje princip uspořádání lidské společnosti, kdy nikdo není a nemůže být za své výroky slovní či písemné trestán (v jakémkoli smyslu slova) žádným orgánem státu či jakékoli jiné moci, na podstátní i nadstátní úrovni. Musí to platit i v případě, když jsou tyto výroky pro jejich příjemce jakkoli nepříjemné. Výroky lze vyvracet, polemizovat s nimi, zpochybňovat je, ale začnou-li být předběžně umlčovány, nikdy se umlčování nezastaví jen u ‚nepříjemných výroků‘,“ Václav Klaus pro ročenku CNN Prima News o svobodě slova. Stejná stanice odvysílala debatu dvou exprezidentů. Ta byla v kontextu toho, na jaké ptydepe prázdných frází jsme od současných politiků zvyklí, výjimečná. Oba se shodli, že zažíváme „náběh k totalitě“ a svoboda slova je omezována.

„Ten, který tak rád bojuje proti dezinformačním kampaním, sám naletěl na dezinformační kampaň, že je parta jakýchsi markeťáků schopná udělat za 42 míčů kampaň proti dezinformacím. Takže přeloženo: ‚Sice jsme vám chtěli servírovat ověřené informace, ale vlastně sami moc nevíme, čemu věřit. Takže nám raději ani vy moc nevěřte, a hlavně se našimi radami neřiďte..‘ Za desítky milionů tak Rakušanovo ministerstvo vytvořilo informační zdroj, z něhož je možné čerpat informace takřka jen na vlastní nebezpečí.“

Právní stát chránící svobodu slova nesmí trestat za pouhé sympatie k lidem, organizacím, státům či myšlenkám. Kriminalizovat občany za pouhá trička s letopočty či názvy měst nebo za písmena na chlebíčcích je cesta k totalitě. Na druhé straně by měl právní stát tvrdě trestat bezprostřední výzvy k násilí (např. volání po džihádu) nebo jednoznačnou propagaci terorismu, např. máváním vlajkami ISIS nebo Al Kajdy, což můžeme vidět v západní Evropě. „Proč politické, mediální a akademické elity napříč Evropou tabuizovaly kritické názory na migrační politiku? Proč vytlačovaly kritickou část občanské společnosti z veřejného prostoru? Proč ji obviňovaly z populismu, radikalismu, dezinformací a náklonnosti k Putinovi? Proč experti na radikalismus i zpravodajské služby stále označují protiimigrantská hnutí a politické strany za extremistická? Jak je možné, že zaměňují následek za příčinu? Co je to, co jim zatemňuje rozum a brání věcné analýze?“ Odpovědi hledá Michal Klíma.

V souvislosti s běžnými vyjádřeními politiků a publicistů o potřebě obrany Evropy (silou) před masovou ilegální migrací nebo o potřebě obrany Izraele (silou) před islamisty si dovolujeme připomenout odsouzení Michala Krafta, t.č. asistenta poslance, k pokutě 30 tisíc Kč za publikaci eseje „Je budoucnost Evropy islámská?“. V červnu 2021 rozsudek po odvolání potvrdil Krajský soud v Praze. V říjnu 2021 jsme napsali článek, v němž je odkaz na danou esej i závěrečnou řeč před soudem. Byl tenkrát obžalovaný odsouzen neprávem (A pokud ano, proč se ho média a politici nezastali?), nebo dnes už není možné obvinit někoho za většinové postoje veřejnosti?

„Na pondělním semináři v Poslanecké sněmovně prezentoval MUDr. Vladimír Čížek vlastní investigaci, resp. ověřování oficiálních vládních informací o očkování proti covidu-19, které byly publikovány na webu ministerstva zdravotnictví nebo prohlášeny jeho představiteli, a které se postupně ukázaly jako zavádějící či nepravdivé. Po kritických upozorněních byly některé z nich smazány. Na vedení sněmovny byl vyvíjen nátlak, aby byl seminář zrušen. YouTube poté většinu nahraných videozáznamů smazal a vyhrožoval zrušením celého kanálu. Místo nabídky kontra-přednášky a odborné polemiky jsme sledovali snahu o zrušení akce a umlčení oponentních názorů, např. od imunologa Zdenka Hela.

„Rámcové dohody s výzkumnými agenturami IPSOS a MEDIAN za více než 19 milionů Kč uzavřela UK v Praze pro Středoevropskou observatoř digitálních médií (CEDMO), která pod vedením Václava Moravce působí při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Cílem CEDMO je zkoumat ‚nežádoucí informační jevy ve střední Evropě‘. Formulace ‚antiukrajinské předporozumění, kterým racionalizovali své kulturní stereotypy‘ mě varuje. Obávám se, že výzkum zdrojů a příčin nežádoucích informačních jevů bude zkoumán a interpretován ideologicky, tj. že se zaměří na zkoumání těchto jevů selektivně, tj. na názory, které se mi nelíbí, a vůbec se nebude zajímat a interpretovat nežádoucí informační jevy, jež produkují ideologičtí partneři výzkumníků.”

„Google (Alphabet) je jedním z hlavních hybatelů procenzurních aktivit v ČR a není náhodou, že spolufinancuje právě projekt Václava Moravce CEDMO částkou 1 milionu eur. Platforma YouTube, kterou vlastní společnost Google, potažmo Alphabet, smazala několik videí ze semináře ‚Vakcinace proti onemocnění covid-19 – současný pohled‘, který se konal v pondělí na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a byl terčem pokusu o zrušení na nátlak profesora Hela. YouTube po odvolání se jedno z videí obnovil.“ Jedná se o jeden z nejvýraznějších cenzurních zásahů platforem v ČR. A opět platí, že hlavní „bojovníci s dezinfo“ spíše brání svobodné diskusi, díky níž by se pravda od lží odlišila.

Google rozdá padesát milionů neziskovkám na boj s nenávistí. Sorosem to jen začalo, jeho roli úspěšně plní i globální IT korporace. A v porotě nemohl chybět „digitální lídr ze Zastoupení Evropské komise v ČR“. „Příspěvek od technologického giganta získá i studentský projekt Verifee Research Collective, vyvíjející bezplatný doplněk webového prohlížeče, který analyzuje články na stránkách a identifikuje v nich manipulativní sdělení, argumentační fauly nebo projevy nenávisti.“ Bylo by zajímavé ověřit, kolikrát plugin označí za manipulaci, faul nebo nenávist nějaké formulace z progresivistického prounijního tábora? A lze vůbec čekat neutralitu a stejný metr?

Víte, co každý z nás financuje prostřednictvím Rady vlády pro národnostní menšiny a co zkoumá Masarykova univerzita? Pokud jste muž, je vám přes 55 let a žijete ve městě pod 100 tisíc obyvatel nebo obci, je prý velká pravděpodobnost, že se u vás objeví „konspirační myšlení“. Vychází to prý z výzkumu MU. „Deeskalační desatero, konspirační myšlení, předsudečné chování, Národní akční plán boje proti rasismu a xenofobii. Taková témata byla námětem jednání zářijového setkání vládní rady pro národnostní menšiny. Někteří účastníci schůzky byli překvapeni, že místo řešení jejich problémů byli spíše poučováni o tom, jak nepodlehnout konspiracím.”

Milion chvilek pro demokracii přišli s novým projektem „Milionová síť“. „Na několika místech po republice proběhne série přednášek a besed o dezinformacích budou hovořit přední odborníci na dezinformace.“ Jde o celorepublikový putovní vzdělávací program. Vzdělávat nás bude Bob Kartous, Kristina Dědečková z Demagoga a Saša Uhlová. Poté, co honiči dezinformací neuspěli s cenzurou témat jako migrace, islám, nebo účinnost a bezpečnost očkování proti C19, resp. když už je jasnější, že právě ty potlačované informace byly pravdivé, vrhají se na témata nová, kde ještě pravda nevyplula tak viditelně na povrch. Jedním z takových témat jsou změny klimatu a opatření typu Green Deal, Fit for 55 nebo ESG. Milan Šimoník, odborník na energetiku, si všiml rozhovoru s Bohumilem Kartousem, mluvčím elfů.

„Je trochu zvláštní muset za vlády liberálních demokratů připomínat takovou samozřejmost, že názor na mezinárodněpolitickou událost, jakkoliv zvrácený, nespadá pod trestní právo. […] Nefalšovaný ‚moment Jakeš‘ nastal už před rokem, když skupina KRIT, kterou na ministerstvu vnitra zbudoval Vít Rakušan, navrhla zavést ‚anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě‘. Ta anonymizace byla vymyšlená tak, že hned v následující větě se navrhuje ‚včasná identifikace osob, které mohou šířit antisystémové nálady a jejich zapojení do dialogu‘. Nenastalo žádné pobouření, po jakém by Rakušan, když už nemusí odstoupit sám, aspoň celý KRIT rozpustil a slíbil, že už to neudělá. […] Snad nic se za posledních několik let tak dokonale nezprofanovalo, jako boj proti údajným dezinformacím. Nakonec se z něj vyklubala prachobyčejná propaganda, zkřížená s pokusy o cenzuru.“

 „Jmenuji se Martina Bednářová a již téměř dva roky čelím vykonstruovanému politickému procesu,“ začíná otevřený dopis stíhané učitelky. V dopise učitelka Bednářová též uvádí, že čelí nejen trestnímu stíhání za své politické názory a přesvědčení, ale také došlo k okamžitému ukončení jejího pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. „To, že má pan Rakušan a rovněž pan Fiala tu drzost vykládat národu o politické svobodě a svobodě názoru, o neexistenci cenzury aj., považuji za vrchol jejich arogance a mocenské zvůle, a to, že tento projev zazněl právě 17. listopadu, považuji za výsměch a plivnutí do tváře všem slušným lidem.”

Právní expert Prof. Ivo Telec upozorňuje na zvláštní dokument Ministerstva vnitra:  „Protivlivový manuál pro sektor vysokých škol je veřejný, politicky stále aktuální, ovšem autorsky a služebně skrytý, nedatovaný a služebně nepodepsaný politický dokument Ministerstva vnitra, oddělení Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, asi z přelomu let 2020-21. se věcně vymyká působnosti Ministerstva vnitra. Řeší totiž i otázky nekalé soutěže, […] což nespadá do jeho zákonné působnosti. Soukromá práva jsou, zásadně, pod ochranou soudní moci. Pochybnosti se týkají širokého pojetí ‚cizí moci‘, včetně zahraničního soukromého sektoru, ale i zahraničních akademií věd, mezinárodních vědeckých společností, mezinárodních výzkumných fondů apod. Jedná se totiž o potenciální okruh ‚vnějších nepřátel,‘ před kterými je nutno se mít vždy na pozoru.“


Dění v Evropě

Sosp

„Do vlaku taženého novým DSA zákonem už naskakují jednotlivé evropské vlády. Francouzský prezident Macron zvažuje vypínání sociálních sítí, údajně s bohulibým záměrem znemožnit internetové komunikace organizátorů veřejných výtržností. O záměrech nebohulibých se dozvíme později. Německá vláda se netají cílem umlčet ‚extrémně pravicové‘ novináře, jejichž seznam už komponuje ministerstvo vnitra, aby všichni veřejní činitelé věděli, kterým pisálkům zamezit vstup na tiskové konference, protože ‚postrádají potřebnou úctu‘ k činitelům. Seznam bude k dispozici bezpečnostním složkám, soudům a vládě… Ohrožením je pro německou demokracii i Musk a jeho sociální síť, viněná z aktivní podpory AfD. Třeba nedávným odhalením nejméně osmi lodí německých neziskovek lovících migranty u afrických vod a házejících je na krk Itálii.“

„Výbor pro lidská práva Evropského parlamentu odmítl plošné skenování textových zpráv v EU se snahou hledat dětskou pornografii. K budoucímu (ohrožení) soukromí občanů EU se vyjadřovalo těleso složené převážně z ne-Evropanů, ve kterém zato mají zástupce všechny země špionážního klubu zvaného Five Eyes (USA, UK, Austrálie, Kanada, Nový Zéland poradcem je i jimi založená neziskovka Thorn, v jejíž správní radě sedí další bývalá eurokomisařka Nellie Kroes (NL). Thorn produkuje software, které ke skenování podezřelého obsahu slouží, a poskytuje odborné poradenství v tomtéž. Není toto náhodou konflikt zájmů jako bič, podbarvený řadou hezkých slov o ochraně dětí?“

Na Slovensku končí ředitel Centra pro boj proti hybridním hrozbám a správce facebookové stránky policie. Odchází i další lidé z Centra. „Budu se snažit zajistit, aby tento odbor nebyl zpolitizovaný. Odbor boje proti hybridním hrozbám rozhodně nemá určovat, který politik je hoax, a který ne,“ řekl nový ministr vnitra. „Pokud chce někdo dělat politiku, ať si založí politickou stranu a prosazuje své názory tímto způsobem,“ dodal. „Podle šéfa Úřadu vlády nejde o několik jednotlivců, ale o ‚politické buňky‘ ve státních institucích. Jejich cílem bylo podle Gedry zajistit na Slovensku ‚jeden povinně správný názor‘ na řadu otázek.“ „Nebudu tolerovat žádného úředníka ani policistu, který dělá politiku, propagandu a kádruje lidi. Policie má i na sociálních sítích informovat o své práci, o prevenci, o ochraně pořádku. Nemá vstupovat do politických polemik a už vůbec ne bojovat proti lidem s jiným názorem a zastrašovat je, aby byli sledováni a trestáni. To se musí změnit.“ Z rozhovoru nového slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pro deník Štandard. Doufejme, že se dočkáme nápravy situace i v ČR a skončí politizace Ministerstva vnitra.

Elon Musk nechal obnovit twitterový profil britského aktivisty Tommyho Robinsona. Dříve jen za pouhé uvedení jeho jména byly na českém Facebooku mazány a blokovány desítky příspěvků, resp. profilů. I díky němu se svět dozvěděl o masovém znásilňování britských nezletilých dívek, přičemž policie a úřady to léta tolerovaly.

Elon Musk podal trestní oznámení na Media Matters for America (MMfA). Tato krajně levicová skupina Muskovu síť X obvinila z toho, že reklamu od velkých firem klidně umístí vedle účtů s neonacistickým obsahem, případně propagací bělošské nadřazenosti. Muskovi právníci tvrdí, že MMfA svých screenshotů dosáhla manipulací. Od chvíle, co si Musk loni pořídil Twitter s cílem obnovit na něm svobodnou výměnu informací, stal se předním terčem levice,… startovní peníze na MMfA poskytl i George Soros… Evropská komise hrozí síti X pokutami, pokud by se nedržela DSA, který umožňuje mazat obsah s ‚nepříznivým dopadem na společenský diskurz‘, čemuž by se dřív říkalo cenzura.“

Evropský parlament zbavil imunity 4 europoslance polské strany PiS za „šíření nenávisti“. Provinili se tím, že sdíleli na sítích stranický klip z volební kampaně 2018, který varuje před přílivem ilegálních migrantů do Evropy.

 „Jedná se zhruba o třicet zaměstnanců úřadu vlády a tří ministerstev… desítky politických aktivistů, kteří se mají starat o to, aby měli lidé na Slovensku na témata, jako je válka na Ukrajině, Evropská unie, NATO, migrační krize či alternativní média, ten jeden povinně správný názor,“ uvádí Šéf úřadu vlády.

„Diskuse? Ale my jsme univerzita. Takto reagovala Humboldtova univerzita v Berlíně poté, co začínající bioložka představila téma své přednášky, kterou chtěla proslovit na červnovém festivalu Lange Nacht der Wissenschaften. Teze nebyla přehnaně ambiciózní a na popularizační festival vhodná. Navzdory tomu, co slýcháváme ve veřejných debatách, existují – z čistě biologického hlediska – přesně dvě pohlaví, tvrdí začínající bioložka. Spojit s dalším odstavcem, patří k soběProti záměru se vyslovil studentský spolek právníků a právniček, na jehož stranu se postavilo univerzitní vedení a domluvenou přednášku zamítlo… Zamítnutí zdůvodnilo obavami z bezpečnosti: Univerzita navíc nemíní dávat prostor diskriminačním projevům.“

„Komise složená zčásti z komentátorů některých konkurenčních novin a řady známých pokrokářů posunula [slovenský deník] Štandard do konspirační zóny […] Nejenže tak učinili bez předchozího upozornění na nepravdivost faktů o Štandardu, ale nebyli schopni doložit existenci žádného takového případu ve svém úsudku se dopustili hrubé dezinterpretace. […] ačkoli se Konšpirátori.sk prezentují jako ‚parta nadšenců z digitálních agentur‘,[…] Po třech letech fungování změnila firma Konšpirátori.sk v roce 2019 právní formu na občanské sdružení. V hodnotící komisi projektu jsou kromě Hardoše také progresivní (a pro účely ‚plurality‘ i někteří liberální) novináři a publicisté.“ Kdo stojí za hodnocením konkurence a za českými subjekty, které si hrají na nezávislé arbitry mediálního trhu, jako je Nadační fond nezávislé žurnalistiky nebo Nelež?

„Dáváte si pozor na jazyk na sítích i mezi lidmi? Někteří vědci v anglosaském prostředí ano. A projevuje se to i v jejich výzkumu. Právě na to se zaměřuje studie vědkyně v oblasti lidského chování Cory J. Clarkové, tedy jak moc se vědci drží zpátky, aby nepopudili ostatní vědce. A mají důvod, nezanedbatelné množství vědeckých pracovníků cenzuru některých vědeckých závěrů podporuje. Jedná se zejména o lidi mladé a levicově zaměřené. Zhusta jsou to ženy.“


Dění v USA a jinde ve světě

SOSP

„Boj se zahraničními dezinformacemi velice rychle zmutoval k domácí cenzuře. Před prezidentskými volbami v roce 2020 přišla CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) s myšlenkou zadat cenzuru externím organizacím. Tak vzniklo sdružení s názvem ‚Election Integrity Partnership‘ – skupina pracovníků z různých univerzit a neziskových organizací, které zaštiťovala Stanfordská univerzita.“ Sdružení EIP mělo fungovat jako centrální místo, kam mohou vládní úředníci hlásit příspěvky na sociálních sítích, které se jim nelíbily, akademici je posoudili a obratem poslali Twitteru, FB a dalším žádost o zablokování. „Špinavou práci“ tak pro americkou vládu odvedly univerzity.

„Advokátní kancelář America First Legal, známá svou oddaností americkým ústavním principům a právům na svobodu projevu […] rozšířila svou žalobu na Aspen Institute. Dříve byla žaloba namířena výhradně proti Election Integrity Partnership (EIP) a Virality Project (VP), subjektům zapleteným do systematického potlačování digitální svobody slova. […] Aspen Institute, EIP a VP údajně spolupracovaly s technologickými korporacemi a vládními orgány při koordinovaném útoku na svobodu projevu během volebních kampaní v letech 2020 a 2022. Aspen Institute, známý svými filantropickými aktivitami, je financován miliardářskými giganty Georgem Sorosem a Billem Gatesem.

Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme plně nezávislí na státu. Budeme vděčni za jakýkoliv příspěvek.

Odpovědět

Váš email nebude zveřejněn.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0
    0
    Košík
    Košík je prázdnýZpět do obchodu